Tat ile zayıflama - karabuğday sebze diyeti: yorumlar ve sonuçlar

Birçok insan güzel ve ince bir figür hayal eder, ancak diyet söz konusu olduğunda, herkes fazla kilo vermenize yardımcı olacak doğru dengeli menüyü seçemez - karabuğday ve sebze diyeti idealdir.

Çoğu zaman, ilk duruma dikkat edilir, ancak ikinci duruma dikkat edilmez ve kilo verdikten sonra, refahla ilgili yeni sorunları çözmeniz gerekir.Bu tür sonuçlardan kaçınmak için, örneğin karabuğday ve sebzeler gibi en uygun diyeti seçmek gerekir. Vücudun aç kalmasına, gerekli tüm bileşenleri sağlamasına ve fazla zorluk çekmeden kilo vermenize yardımcı olmayacaktır.

İdeal diyet ne olmalı

Tüm diyetler aynı prensibe dayanmaktadır:Vücudun rezerv rezervlerini, yani vücut yağını tüketmeye başlaması için vücutta yapay bir kalori açığı yaratmanız gerekir. Diyet besinleri ile yetersiz miktarda enerji sağlanması sonucunda bu fazlalıklar yakılır ve kişi kilo kaybeder.

kilo kaybı için karabuğday diyeti sebzelerle birleştirilmelidir

Rasyonel bir yaşam tarzı yönetirseniz (doğru besleyin ve fiziksel aktiviteye dikkat edin), o zaman yağ yakma ihtiyacı kendiliğinden kaybolur - orada olmayacaklar. Bununla birlikte, herkes baştan çıkarıcılıktan vazgeçemez ve tarzını kökten değiştiremez, bu yüzden diyetlere başvurmaları gerekir.

Kilo kaybının doğru olması için diyet uyumlu bir diyete dayanmalıdır, yani menü, hepsi değilse de, sağlığa yararlı bileşenlerin çoğunu içermelidir. Bu kurala uymazsanız, daha fazla kaybedebilirsiniz, ancak aynı zamanda kilo da aynı hızla geri dönecektir.

Ek olarak, diyette yetersiz miktarda besin varsa, vücut basitçe tükenecek ve iç organların çalışmasında kesintiler meydana gelecektir. Tüm bunlara dayanarak, diyet kalorisi düşük, ancak besin açısından zengin olmalıdır.

Güç özellikleri

Karabuğday, kilo verenlerin en sevdiği yiyeceklerden biridir. Tahıl, açlığı gidermek ve uzun süre tekrar etmesini önlemek için yeterli protein ve yavaş karbonhidrat içerir. Ek olarak, hazır yulaf lapası az miktarda kaloriye sahiptir, bu da onu birçok diyet menüsünün ayrılmaz bir parçası haline getirir.

kilo kaybı için karabuğday diyeti için sebzeli karabuğday yemeği

Sadece bu yulaf lapasını yiyerek günde 1 kg fazla kilo verebilirsiniz, ancak böyle bir diyete üç günden fazla uymamalısınız. Vücuda zarar vermemek için karabuğdayın yanı sıra diğer düşük kalorili yiyecekleri yemelisiniz. Genellikle farklı biçimlerdeki sebzeler böyle bir katkı maddesi haline gelir.

Böyle bir diyet faydalıdır, çünkü vücut sadece kilo vermekle kalmaz, aynı zamanda vitaminler ve diğer faydalı maddelerle doyurulur. Zengin bir menü, zayıflayan bir kişinin yorgunluktan ve buna bağlı baş ağrıları, yorgunluk, baş dönmesi ve diyetin diğer yan etkilerinden kaçınmasını sağlar.

Herhangi bir sebzeleri yiyebilirsiniz, ancak beslenme uzmanları özellikle yeşil olanları tavsiye eder - salatalık, kabak, yeşil fasulye veya lahana. İstenirse domates, havuç veya pancar ile değiştirebilir, diyetinize bol miktarda yeşillik de dahil edebilirsiniz. Sebzeler çiğ olarak yenebilir, haşlanabilir, haşlanabilir, buharda pişirilebilir veya fırında pişirilebilir, ancak kızartılmış sebzelerin diyetin tamamı boyunca terk edilmesi gerekecektir.

Bu kilo verme yönteminin popülaritesi, karabuğday mono diyetinin düşük kalorili bir yemeğin eklenmesiyle bir tür yorumlanmasıdır. Tek bileşenli bir menü hızla sıkıcı hale gelir ve bu da abur cuburda bozulmalara neden olabilir, ancak sebzeler açlığınızı istediğiniz zaman farklı bir tatla gidermenizi sağlar.

Önemli! Karabuğday sebze diyeti, kardiyovasküler ve sindirim sistemi hastalıklarında kontrendikedir.

Seçenekler: klasik ve sert

Diyet için karabuğday özel bir şekilde hazırlanır. Kabuğu çıkarılmış tane kaynatılmaz, suyla dökülür ve kapağın altında şişmeye bırakılır. Bunu yapmak için hem kaynar su hem de ılık su kullanabilirsiniz, ancak ikinci seçenek, yararlı bileşenlerin korunması açısından tercih edilir. Yulaf lapasına tuz, baharat, yağ veya sos eklenmez, bu nedenle yumuşak ve pratik olarak tatsız olduğu ortaya çıkar. Sebzeler de tuzsuz, yağsız ve sossuz yenir. Her gün için bir meyve türü seçerek veya güveç olarak ayrı ayrı yenebilirler.

kilo kaybı için karabuğday diyetindeki bir kız

Diyetin klasik versiyonunda her gün 250 gr karabuğday hazırlanır, 5-6 eşit porsiyona bölünür ve düzenli aralıklarla tüketilir. Geri kalan zamanlarda - planlı atıştırmalıklar sırasında veya aç hissettiğinizde - sebzeler tüketilir. Ortalama olarak her gün 0, 5-1 kg meyveye ihtiyacınız vardır.

Menüsü daha katı olan karabuğday-sebze diyetinin başka bir versiyonu var. Bu durumda, bir gün sadece buharda pişirilmiş karabuğdayı ve diğerini - sadece sebzeleri yemelisiniz. Bu sıra iki haftaya kadar sürebilir.

Önemli! Herhangi bir diyet sırasında günde en az 1, 5 litre karbonatsız saf su içmeniz gerekir.

Ne eklenebilir

Orijinal tahıl ve sebze diyeti, bazı düşük kalorili yiyeceklerle desteklenebilir. Diyet uzun bir süre, örneğin bir ay boyunca ertelenirse, menü fermente süt ürünlerini içerebilir - kefir veya yağ yüzdesi düşük olan süzme peynir. Bunları günde birkaç dilim peynirle değiştirebilirsiniz.

Önemli! Karabuğday ve sebzelere ek olarak sadece kefir içemez, aynı zamanda yulaf lapası yapmak için tahıllara da dökebilirsiniz.

kilo kaybı için karabuğday diyetine ek olarak sebzeler

Ek olarak, hayvansal protein diyete dahil edilebilir. Birkaç günde bir, öğle yemeğinde bir parça karabuğdayla birlikte küçük bir parça yağsız et, tavuk veya balık yiyebilirsiniz. Yemekte yağ, tuz ve baharat bulunmamalıdır.

Sebzelere ek olarak, karabuğday mono diyetine taze veya kuru meyveler ekleyebilirsiniz. Tek istisnalar, şekeri yüksek olduğu için muz ve hurmadır. Meyveler atıştırmalık olarak yenebilir veya lezzet katmak için yulaf lapasına eklenebilir. Bu, özellikle uzun süreli diyetin son günlerinde geçerlidir.

Süresi

Hedef acil değil, rasyonel kilo kaybı ise, o zaman vücudun doğru miktarda besin ve yetersiz miktarda kalori alacağı şekilde bir menü oluşturmanız gerekir. Örneğin haftalık bir diyet aşağıdaki gibi olabilir:

 • 1 gün- kahvaltı için bir porsiyon karabuğday ve yeşil fasulye, öğle yemeği için bir porsiyon karabuğday ve haşlanmış sebze, öğleden sonra atıştırmalık için bir porsiyon karabuğday, sosu olmadan taze sebze salatası, akşam yemeği için sossuz havuç ve lahana salatası;
 • kilo kaybı için karabuğday diyetinde karabuğday ile havuç pirzola
 • 2. gün- kahvaltıda bol taze ot içeren bir porsiyon karabuğday, öğle yemeğinde bir porsiyon karabuğday ve buharda pişirilmiş havuç pirzola, öğleden sonra atıştırması için bir porsiyon karabuğday ve karnabahar veya brokoli, akşam yemeğinde lahana, havuç ve soğandan oluşan bir güveç;
 • 3 gün- kahvaltıda bir porsiyon karabuğday, öğle yemeğinde bir porsiyon karabuğday ve karnabahar veya brokoli, öğleden sonraları sossuz havuç rendesi, akşam yemeğinde ise yağsız taze sebze salatası;
 • 4. gün- kahvaltı için bir porsiyon karabuğday, öğle yemeği için bir porsiyon karabuğday ve haşlanmış lahana, öğleden sonra atıştırmalık için birkaç taze domates, akşam yemeği için bir porsiyon karabuğday ve sossuz taze sebze salatası;
 • 5. gün- kahvaltı için bir parça karabuğday, öğle yemeği için bir parça karabuğday ve haşlanmış güveç, öğleden sonra sosu olmadan rendelenmiş havuç rendesi, akşam yemeği için sossuz lahana ve otlar;
 • 6 gün- kahvaltıda bir porsiyon karabuğday ve rendelenmiş havuç, öğle yemeğinde bir porsiyon karabuğday ve taze sebze salatası, öğleden sonra atıştırmalık için birkaç taze domates, akşam yemeğinde sebze çorbası;
 • 7. Gün- kahvaltı için bir porsiyon karabuğday, öğle yemeği için bir porsiyon karabuğday, sosu olmadan sebze salatası, öğleden sonra atıştırması için bir porsiyon karabuğday, akşam yemeği için bir porsiyon sossuz sebze salatası.

Böyle bir diyet değişiklik yapılmadan tekrarlanabilir ve karabuğday-sebze diyetinin ikinci haftasında menüyü 14 gün boyunca aynı bırakmaya izin verilir. Ancak daha uzun bir kilo kaybı planlanıyorsa, menüye et veya süzme peynir şeklinde protein eklemeye değer. Bir aydan fazla bu kilo kaybına bağlı kalmamalısınız.

Diyetten doğru şekilde nasıl çıkılır

Elde edilen sonucu korumak için diyetten doğru bir şekilde çıkmak, yani vücudunuza zarar vermeden ve stres olmadan normal diyete gitmek gerekir. Salınım süresi, kilo kaybının kaç gün sürdüğüne bağlı olarak belirlenir. Örneğin, bir haftalık diyetten sonra, iki hafta sonra en az 5 günlük salıverilmeniz gerekir - en az 10.

karabuğday diyetinden çıkarken bulaşıklara protein eklenir

İlk birkaç gün karabuğday ve sebzeleri yemeye devam etmeniz gerekiyor, ancak menüye protein eklenerek. Kahvaltıda 50 gr süzme peynir veya akşam yemeğinde birkaç haşlanmış tavuk yumurtası olabilir. Önümüzdeki birkaç gün içinde menüye haşlanmış et, tavuk ve balık eklemeniz gerekiyor. Bütün bunlar yağsız, tuzsuz ve baharatsız pişirilmelidir.

Diyetten çıktıktan sonra kızartılmış, tuzlanmış, tütsülenmiş ve yağlı yiyecekler yemek istenmez ki kaybedilen kiloların bir daha geri dönmemesi. Ek olarak, fiziksel aktiviteyi yaşam tarzına dahil etmek gerekir. Diyet sırasında ağır sporlara girmemelisiniz, ancak tamamlandıktan sonra, koşu yapmak ve fitness merkezini ziyaret etmek gereksiz olmayacaktır.

Ek İpuçları

Diyetin süresi, hangi sonuçların gerekli olduğuna bağlı olarak seçilmelidir. Kilo kaybı ne kadar uzun sürerse o kadar fazla kilo verebilirsiniz ancak bu durumda mantıklı bir menü yapmanız gerekir. Ek olarak, aşağıdaki önerilere uymalısınız:

bal ve limonlu su, kilo kaybı için karabuğday diyetine dahildir.
 • Karabuğday, ezilmiş değil, bütün çekirdeklerle seçilmelidir. Böyle bir tahılda daha faydalı bileşenler var.
 • Karabuğdayı buharda pişirmeden önce soğuk suyla durulayın.
 • Bazıları karabuğdayı eşit porsiyonlara ayırmayı önerirken, diğerleri çoğunu kahvaltıda yemeyi öneriyor.
 • İlk kahvaltınızdan yarım saat önce bal ve limonlu bir bardak ılık su içmelisiniz.
 • Karabuğday veya sebzenin son kısmı yatmadan en az 4 saat önce yenmelidir.

Karabuğday ve sebzelerin genel olarak vücut için iyi olmasına rağmen, kendi duygularınızı dinlemeniz gerekir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, diyeti bırakmanız, yavaş yavaş normal diyetinize dönmeniz ve bir doktora danışmanız gerekir.

Kilo verenler ne diyor

Karabuğday sebze diyeti süresine, menü seçeneğine ve belirli bir organizmanın bireysel özelliklerine ve şeklin başlangıç durumuna bağlı olarak farklı sonuçlar sağlayabilir. Ortalama olarak, böyle bir diyetin bir haftasında 4-7 kg verebilirsiniz. Başlangıç ağırlığı ne kadar fazlaysa, karabuğday-sebze diyetinde kilo vermek o kadar etkili olacaktır, kilo vermiş olanların incelemeleri ve sonuçları bunu doğrulamaktadır.

Örneğin bir kız kilo vermenin sonuçlarından memnun kaldı: "İki hafta karabuğday ve sebzelerin üzerine oturdum, uzun zamandır bu kadar rahat hissetmedim. Bu süre zarfında neredeyse tuz alışkanlığımı kaybettim, şimdi gittikçe daha fazla yumuşak yemek yiyorum. Diyette 10 kg attım. "

Başka bir kız karabuğday-sebze diyetinin etkisinden pek memnun değildi. İncelemesinde olumsuz bir çağrışım vardı: "Sebze ekleseniz bile mayasız karabuğdayı tüketmek çok zor. Planlanan iki hafta yerine sadece bir hafta sürdü, 5 kilo vermeyi başardım. Prensip olarak, fena değil, ama daha fazlasını atmak istedim. "

bulgular

Herkes kilo vermenin en iyi yolunu kendisi seçer. Karabuğday sebze diyeti, muazzam sonuçlar beklemeyen ve aynı zamanda kendi sağlığına dikkat edenler için uygundur. Bu kilo verme yöntemi aç kalmanıza izin vermeyecek, ancak özellikle karabuğday-sebze diyeti sırasında abur cubur yemeye acele etmiyorsanız, sizi birkaç santimetre belden ve kalçadan kurtaracaktır, incelemeler, test eden kişilerin sonuçları kendi başlarına bunun canlı bir teyidi.