Ducan diyetinin özü açıklaması, ağırlık hesaplaması, hazırlanması, menü tarifleri

ducan diyeti için yulaf ezmeli kurabiye

Ducan diyeti, öncelikle hızlı ve şaşırtıcı sonuçları nedeniyle tüm dünyada çok popülerdir.

Sağlıklı beslenme sistemlerine aittir. Kilo vermenizi ve aynı zamanda açlık çekmemenizi sağlar, çünkü üzerinde yüzden fazla farklı lezzetli ve doyurucu ürün kullanmasına izin verilir.

Pierre Ducan, erkeklerin ve kadınların kilo vermesini ve aynı zamanda sağlıklarına zarar vermemesini yani yavaş yavaş, ancak fazla kiloların geri gelmemesini sağladı. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmaya karar verirseniz, 4 aşamaya ayrılmış bu güç sistemine daha yakından bakın.

Ducan diyetinin özellikleri ve kuralları

Ducan protein diyetinin temel amacı, yağ ve karbonhidrat alımını azaltmaktır. Mutlaka kilo verme diyetine dahil edilirler, ancak minimum miktarda. Proteinler menünün temeli haline gelir. Kilo kaybı için önerilen miktarda yenmeleri gerekecektir (bu, kilogram ağırlık başına yaklaşık 1. 5 g'dır).

Sonuç olarak, fazla kilolardan kurtulmak ve elde edilen rakamı ölçeklerde sabitlemek mümkündür. Seçim, bir nedenden ötürü diyetin temeli olarak proteinlere düştü. Bunun birkaç nedeni var:

 • Bu tür maddelerin sindirimi için vücudun maksimum miktarda enerji ve dolayısıyla kalori harcaması gerekir.
 • Saf proteinler açlığı azaltır, fazla sıvının vücutta kalmasını önler ve savunmasını artırır.
 • Bu maddeler cildin sarkmasını engeller. Vücutta protein yoksa, bunlar kaslardan çıkarılır.

Tartışılan diyeti uygularken daha az tuz yemeye çalışmak çok önemlidir. Bu katkı maddesi vücuttaki suyu tutar ve açlığı artırır. Ancak onu tamamen dışlamak da zararlıdır. Özellikle düşük tansiyon hastaları için.

Diyetin tüm aşamalarında bol sıvı içtiğinizden emin olun. Bu, günde en az 2 litre çeşitli sıvılardır. Su aynı zamanda açlık hissini giderir, mideyi doldurur ve vücudu her türlü kirden arındırır. Bu özellikle protein diyeti için geçerlidir. Protein büyük miktarlarda tüketildiğinde, vücut sürekli olarak ondan çıkarılması gereken atık maddeleri biriktirir. Aksi takdirde, uzun zamandır beklenen bir etki olmayacaktır.

İlginç bir şekilde, gazlı içecekler bile böyle bir diyetle içilebilir. Önemli olan şeker içermeyen "hafif" seçenekleri seçmektir. Tadı aynı zamanda, yasak tatlılar için güçlü bir özlemle kilo vermenize yardımcı olur. Yemekten bağımsız olarak her zaman içmeye izin verilir. Susuzluk hissi tamamen tatmin edilmeli ve köreltilmemelidir.

Aşamaların tanımı

Diyetin dört ana aşaması vardır. İlk yarısının asıl amacı fazla kilolardan kurtulmaktır. İkincisi, yeni ideal ağırlığı sabitlemektir. Her aşamada, kendinizi belirli kısımlarla sınırlamanız gerekmez. Kalori saymanıza da gerek yok.

 • Aşama 1 - saldırı.Ducan diyetinde saldırı ilk aşamadır. Kısa ama zorlayıcı ve etkilidir. Normal karbonhidratlı yiyecekler tamamen protein ile değiştirilir. Bu, aktif yağ yakımına yol açar. Ortalama olarak bu aşama 7 gün için tasarlanmıştır. Ancak bazı koşullarda 3 ila 12 gün sürebilir. Her şey, bir kişinin kaybetmek isteyeceği nefret kilosuna bağlıdır. Saldırıda özel bir listeden proteinli yiyecekler yemesine izin verilir. İstenilen miktarda yenebilir ve birbirleriyle kombine edilebilirler. Ana şey, yiyecekleri yağsız pişirmek. Örneğin kaynatın veya ızgara yapın. İlk aşamada kilo çok hızlı gitmeye başlar. Bu, kilo vermeyi durmaya değil, zor bir beslenme sistemine bağlı kalmaya devam etmeye teşvik eder.
 • Aşama 2 - seyir / değişim.İkinci aşamanın çok uzun olduğu ortaya çıktı. Kilo verenlerin bu aşamada sık sık arıza yaşamalarının ana nedeni budur. Tartışılan aşama genellikle birkaç aydan altı aya kadar sürer. Kilo ideal hale gelene kadar özel bir beslenme sistemine bağlı kalınmalıdır. İkinci aşamanın ana fikri menü değişimidir. Bunlar, tüm proteinli yiyecekleri veya bunların sebzelerle kombinasyonlarını yeme günleri. Diyeti iki, üç, her gün değiştirebilirsiniz. Protein menüleri "atak" ürünlerinden oluşmalı, çiğ, haşlanmış, pişmiş sebzeler ilave edilmelidir. İkincisi diyetin yaklaşık% 60'ını oluşturmalıdır.

 • 3. Aşama - konsolidasyon / konsolidasyon.Bu aşamada en zor şeyler bitti. Yavaş yavaş ve kademeli olarak normal diyetinize dönmeye başlayabilirsiniz. Elde edilen ağırlığı pekiştirmek önemlidir. Bu aşamanın süresi sizin tarafınızdan belirlenmelidir. Bunu yapmak için, önceki aşamalarda kaybetmeyi başardığınız ağırlığı hesaplamanız gerekiyor. Düştüğünüz her kilo için, kendinize 10 "düzeltme" günü eklemeniz gerekir. Bu süre oldukça uzun olabilir (özellikle 10 kg'dan fazla kaybedilmişse), ancak bundan korkmamalısınız. Artık lezzetli tatlılar ve diğer mutfak lezzetleriyle bile kendinizi şımartabilirsiniz.
  • Haftada beş gün, olağan değişim düzenine göre yemelisiniz.
  • Dönemin ilk yarısında günlük 100 gr ekmek (tam tahıllardan), 200 gr meyve, 50 gr peynir ekleyebilirsiniz.
  • Bir gün "saldırı" prensibine göre sadece proteinleri tüketin.
  • Yedinci gün, nişastalı yiyecekler (200 g), bir porsiyon domuz eti, jambon, sosis, en sevilen lezzetlerden biri yemesine izin verilir.
  • Günün ikinci yarısında, yağlı tatlı yiyecekler ve sosisli "Bayram" ın tadını haftada iki kez çıkarabilirsiniz. Bunun gibi günler birbiri ardına gelmemeli.

  "Bayram" günü, gün boyunca "zararlı şeylerin" kullanılması anlamına gelmez. Kendinizi sadece 1-2 öğünde şımartmanıza izin verilir. Ayrıca yüksek kaliteli zayıf şarap içmesine izin verilir.

 • Aşama 4 - stabilizasyon.Bu aşamada kilo vermek bazı özelliklerle birlikte normal beslenme sistemlerine geri dönecektir. Her şeyden önce, günlük çok su tüketmeye devam ederek içme rejimini takip etmeye devam etmeniz gerekiyor.

Günlük fiziksel aktiviteyi programınıza dahil etmeniz çok önemlidir, en azından minimum düzeyde - sabahları egzersiz yapmak, yürümek, asansörü reddetmek. Periyodik olarak oruç günleri ayarladığınızdan ve her gün 3 yemek kaşığı yediğinizden emin olun. l. herhangi bir biçimde yulaf kepeği.

İdeal kilonuzu uzun süre korumak için üçüncü aşamayı temel almak ve sonsuza kadar sebze ve protein ürünlerini beslenme sisteminizin temeli yapmak faydalı olacaktır. Bu durumda, haftada 2 şenlikli kahvaltı veya öğle yemeğinin yanı sıra bileşimde nişasta içeren 2 porsiyon ürünle kendinizi şımartabilirsiniz. Yine de haftada bir protein günü bırakmanız tavsiye edilir. Tekrarlanan kilo alımlarına karşı bir savunma mekanizması haline gelecektir.

İzin Verilen ve Yasaklanan Ürünler

Yasaklanmış ve izin verilen yiyecekler diyetin aşamasına bağlıdır. Böylece, ilk başta özel bir listeden protein ürünlerini yemesine izin verilir.

O:

 • at eti;
 • sığır eti;
 • kuş;
 • jambon;
 • sakatat;
 • balık (hatta konserve ve tütsülenmiş);
 • yengeç çubukları;
 • yumurtalar;
 • az yağlı süt / fermente süt içecekleri ve ürünleri.

Şekersiz pişirilmiş 1-2 salatalık turşusu (günlük), 1 soğan, az miktarda salça, bitkisel yağ (en fazla 1 kaşık), hardal, taze / toz sarımsak, taze / kuru otlar kullanabilirsiniz.

1 - 1. 5 yemek kaşığı kullandığınızdan emin olun. l. kepek. Onları herhangi bir biçimde yiyebilirsiniz. "Değişim" aşamasında, yukarıdaki tüm yiyeceklere çeşitli sebzeler eklenir. Sadece baklagiller ve patateslerin tamamen ortadan kaldırılması gerekecek.

Bu günlere izin verilir:

 • zeytin / zeytin (4 adet haftada 2 defa);
 • keten ve chia tohumları (günde 1 çay kaşığı).

Hala yulaf kepeği tüketmeye ihtiyaç var. Yukarıda da belirtildiği gibi, üçüncü aşamada menüye peynir, ekmek, meyveler ve bazı en sevilen yiyecekler eklenir. Listelerinin genişlemesi dördüncü aşamada devam ediyor. Kepek kısmı 3 yemek kaşığı artırılır. l.

Peynirler arasında sert çeşitleri seçmeye değer. Meyvelerden muz, kiraz, üzüm, kuru meyveler yenmez. Tartışılan diyetin herhangi bir aşamasında, çoğu şeker kesinlikle yasaktır. Örneğin barlar, kekler, hamur işleri, tatlılar. Sonucun konsolidasyonu sırasında, günde bir kez bir küp bitter çikolata veya 1-2 meyve şekeri ile kendinizi şımartabilirsiniz. Bunun istisnası, en sevdiğiniz pastaya bile izin verilen bayram günü yemekleridir.

Her aşamada yasaklanan ürünlerin listesi kekler, unlu mamuller, kuruyemişler, hamur yemekleri, tereyağı, kaz ve ördek eti, mayonez ve buna dayalı her türlü sos, ketçap içerir.

Her gün için detaylı menü

"Atak" döneminde diyet aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Kahvaltıda çırpılmış yumurta, öğle yemeği için kümes hayvanı çorbası, ikindi çayı için cheesecake / güveç, herhangi bir biçimde deniz ürünleri ve akşam yemeğinde ekşi sütlü içecek.
 2. Kepek lapası (yulaf ezmesi), dana pirzolası, yulaf ezmeli muffin, kümes hayvanı köfte / pirzola.
 3. Haşlanmış yumurta, nugget, portakal suyu turtası ve yumurtalı pollock güveç.
 4. Omlet, haşlanmış bıldırcın yumurtalı balık çorbası, yumurta beyazı ve limon tatlısı, kalamar ve / veya balık salatası.
 5. Izgara kümes hayvanları, kepekli krepler, beyaz balık turtası.
 6. Jambonlu yumurtalar (herhangi bir biçimde), yağsız et filetolarından biftekler, bisküviler (kepekli) ve yoğurt, deniz mahsullü omlet.
 7. Maydanoz, tavuk eti, peynirli kek ve yoğurtlu omlet, kıymalı börek ve kefir.

Değişim aşamasında menü tabanı aynı tutulabilir ancak gün aşırı sebze salataları eklenebilir. Örneğin pirzola, külçe veya biftek. Ayrıca sebzelerle birlikte et, kümes hayvanları veya balık pişirilmesine izin verilir.

"Sabitleme" aşamasında aşağıdaki haftalık menü önerilir:

 1. Kahvaltıda süzme peynirli güveç, öğle yemeğinde ekmekli limon çorbası (tam tahıllı), ikindi çayı için meyve, akşam yemeğinde haşlanmış sebzeler ve tavuk.
 2. Yulaf ezmesi ve bir dilim peynir, pişmiş etli makarna, süzme peynir, salata ile pirzola.
 3. Jambonlu ve peynirli çırpılmış yumurta / çırpılmış yumurta, pancar çorbası, bisküvi ve nugget, limonlu çikolatalı sufle, pişmiş deniz ürünleri.
 4. Süzme peynir ve fermente süt içeceği, ızgara kümes hayvanları, ekmek krutonlu kefir, karides ve haşlanmış yumurta.
 5. Süzme peynir, köfte ve ekmekli tavuk suyu, meyve, kremalı mantar çorbası.
 6. Pirzola / köfte ile pilav, sebzeli krep, peynirli kek, balık pirzola salatası.
 7. Süzme peynir ve bir parça peynir, tavuk suyu ve bıldırcın yumurtası, meyveler, peynirle pişirilmiş sebzeler.

Üçüncü aşamanın menüsü, "bayram" günleri ve diğer izin verilen hoşgörüler unutulmadan dördüncü aşamada tekrar edilebilir.

Ducan diyeti ile egzersiz yapın

Pierre Dukan, düzenli fiziksel aktivite olmadan yüksek kaliteli kilo vermenin ve ideal bir figürün imkansız olduğunu belirtiyor. Beslenme uzmanı, özel beslenme sistemini eğitim ile birleştirmeyi tavsiye eder. Minimumdan başlayabilirsiniz - asansörün yerine merdiven çıkma, toplu taşıma araçlarından evden birkaç durak önce çıkma, sabah egzersizleri 3-5 egzersizle.

Aktif yürüyüş, yavaş yavaş kilo vermek için günlük bir egzersiz haline gelmelidir. 20 dakikalık yürüyüşle başlamanız ve zamanı kademeli olarak artırmanız gerekir. Bir yardım alanında temiz havada yürümek tavsiye edilir.

Günlük rutininize sıkı fiziksel eğitimi dahil etmeye karar verirseniz. Örneğin, spor salonunu ziyaret etmek, ardından diyetin ilk aşamasında bu kesinlikle yasaktır. Eğitime yalnızca yiyecekleri değiştirirken dönebilirsiniz. Proteinli tabaklara sebzelerin eklendiği o günlerde aktif olarak meşgul olmak daha iyidir.

Su aerobiği, figür üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Mümkünse haftada 1-2 kez havuzu ziyaret etmeye değer. Suda bir eğitmen ile pratik yapmak gerekli değildir. Eğlenmek için yüzebilirsin. Bu durumda, kaloriler aktif olarak yakılacak ve şeklin kabartmaları ideale yaklaşacaktır.

Bu kilo verme yönteminin avantajları ve dezavantajları

Tartışılan diyetin artıları ve eksileri var. Bu şekilde kilo vermeye karar veren herkes tarafından dikkatlice incelenmelidir.

Faydaları:

 • Verimlilik. Tüm kurallarına sıkı sıkıya uyarsanız, günde yaklaşık 1 kilo fazla kilo kaybolacaktır.
 • Kas tonusunu artırma, cildi elastik yapma ve selülit ile baş etme yeteneği.
 • Sürekli olarak porsiyonları tartmaya ve kalori saymaya gerek yok.
 • Tokluk için gerekli miktarda belirli yemekleri / ürünleri yiyebilme.

Dezavantajları:

 • Dengesizlik. Böyle bir diyete uzun süreli bağlılıkla, hastanın vücudunda belirli vitamin ve mineral eksikliği bulunur.
 • Olası yan etkiler. İlk aşamada, bazı hastalarda sürekli bir yorgunluk hissi olan baş dönmesi gelişir.
 • Ağız kokusu. Bu sorun, proteinler uzun süre insan diyetinin temeli olduğunda ortaya çıkar.
 • Yüksek fiyat. Diyet, yüksek kaliteli, pahalı gıdalardan oluşur.

Diyetten nasıl doğru bir şekilde çıkılır?

Sonuçları korumak için diyetten doğru şekilde çıkmanız gerekir. Ondan çıkış, konsolidasyon aşamasında başlar. Kilo verenler diyetine yeni, daha önce yasaklanmış besinler yavaş yavaş ve küçük porsiyonlar halinde eklenir.

Diyet bırakılırken egzersiz yapmaya ve bol su içmeye devam etmek önemlidir. Yavaş yavaş tatlıların diyetinize geri dönmesine izin verilir. Ama yüksek kaliteli bitter çikolata, meyve ve meyveli şekerlemeler, bal ve diğer faydalı tatlılar olsun.

Kontrendikasyonlar ve olası zarar

Kendiniz için farklı bir diyet seçmeniz için önemli bir neden olan tam bir kontrendikasyon listesi vardır.

Yani yasaklanmıştır:

 • Metabolik sorunları olan insanlar. Pankreatit ve diabetes mellitus hastaları dahil.
 • Karaciğer, gastrointestinal sistem, tüm idrar sistemi kronik rahatsızlıkları olan hastalar. Vücuttaki yüksek dozda protein, bu organ ve sistemlerde ciddi bir yük oluşturacaktır.
 • Emzirme döneminde hamile anneler ve kadınlar. Böyle bir diyetle en hamile kız ve bebeği vitamin ve besinlerden yoksun olacaktır.
 • 18 yaşın altındaki kişiler. Özellikle huzursuz adet döngüsü olan kızlar için. Aksi takdirde, kilo vermek ciddi ihlallerle veya adet kanamasının tamamen kaybolmasıyla karşı karşıya kalabilir.
 • Kalp ve kan damarı hastalıkları olan kişiler. Kilo vermek, diyetteki yağ asitlerinden yoksundur ve bu da hastalıkların şiddetlenmesine yol açabilir.
 • Menopoz sırasında veya arifede / sonrasında kadınlar için. Bu dönemde dengesiz bir diyet hormonal bozulmaya neden olabilir.
 • Ruhsal sorunları ve artan duygusallığı olan insanlar. Diyette karbonhidrat eksikliği beynin işleyişini etkiler.

Ducan diyetinin bir kişi için etkili ve güvenli olması için, başlamadan önce bir uzmana danışmaya değer. Özellikle erkeğin veya kadının herhangi bir sağlık sorunu varsa.