Karpuz diyetinin özellikleri ve kontrendikasyonları

Birçok kişi, sonbahar ve kış aylarında, diyette çok miktarda meyve ve sebze yokluğunda, kural olarak, kilo alındığını not eder. Tersine, yaz aylarında kilo kaybı yaygındır. Nitekim yaz mevsiminde ticaret ağları ve kendi sebze bahçeleri aracılığıyla çok miktarda diyet ürünü elde etmek mümkündür. Karpuz diyeti bu dönemde işe yarar.

Karpuzun faydalı özellikleri

Karpuz, düşük kalorili içeriğine rağmen (100 gram posa başına yaklaşık 20-30 kilokalori), vücudu hızla doyurabilen çok tatmin edici bir üründür. Bunun nedeni, tüketimi kan şekerinde felaket dalgalanmalarına ve insülin salınımına ve ayrıca büyük miktarda su ve liflere yol açmayan, bileşimdeki ılımlı miktarda şekerdir. Ek olarak, karpuzun birçok faydalı özelliği vardır:

 1. Vitamin ve minerallerin yenilenmesi. Hamur, çok miktarda PP, A, B, C ve E grubu vitaminleri içerir. Ayrıca düzenli karpuz kullanımı ile fosfor, potasyum, magnezyum ve sodyum eksikliğini telafi etmek mümkün olacaktır.
 2. Su-tuz dengesinin düzenlenmesi. Karpuz yüzde 90'dan fazla sudur ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu sayede karpuz, böbrek ve karaciğer hastalıklarından muzdarip hastalar tarafından kullanılması tavsiye edilir.
 3. Demir eksikliğini gidermek ve anemiyi tedavi etmek. 100 gram posa yaklaşık bir miligram demir içerir. Bu, düzenli tüketimin herhangi bir aşamada aneminin ilerlemesini önleyeceği anlamına gelir.
 4. Dışkı düzenlemesi. Büyük miktarda lif ve su, ürünün müshil özelliklerine sahip olmasını sağlar. Bu özellikle sık sık kabız olan ve aşırı kilolu olanlar için yararlıdır.
 5. Farmakolojik özelliklerinden dolayı canlandırıcı etki. Karpuzun ateş düşürücü, kolleretik ve iltihap önleyici mekanizmaları vardır, bu nedenle sindirim sistemi de dahil olmak üzere birçok iç organ patolojisini tedavi etmek için kullanılabilir.

Karpuzların da olumsuz özellikleri vardır. Bununla birlikte, çoğu zaman, olgunlaşmayı yapay olarak hızlandırarak elde edilen düşük kaliteli ürünlerle ilişkilendirilirler. Büyüme döneminde meyveleri emen kimyasal katkı maddeleri ile zehirlenme durumunda baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma ve üzgün dışkı mümkündür. Bu nedenle Temmuz ayından önce karpuz satın alınması önerilmez. Diyetler için sadece olgun meyveler kullanılmalıdır.

Karpuz diyeti için standart yemek şeması

Kilo kaybı için olağan Karpuz diyeti, neredeyse sadece meyve posası tüketimini içerir. Böyle bir gıda sistemi, sizi katı bir çerçeve içinde yemeye zorladığı için herkes için uygun değildir. Bu nedenle, bu durumda kilo verme seyrinin süresi azaltılmalıdır.

karpuz diyet yemeği

Karpuz diyetinde aşağıdaki diyet rejimleri uygulanmaktadır:

 1. Hamur, günün herhangi bir saatinde ve herhangi bir miktarda tüketilir. Böyle bir diyetin süresi, istenen sonuçlara bağlı olarak üç ila beş gün arasında olacaktır.
 2. Kilo vermek için on kilogram kilo başına bir kilogram karpuz temel alınarak meyve tüketimi. Böyle bir diyetin süresi de üç ila beş gündür.
 3. Şema 2'ye göre, ancak her öğüne küçük bir dilim kızarmış ekmek ekleyerek karpuz içmek.

Bu modla, diyet sırasında karpuz küçük porsiyonlarda, tercihen dilimler halinde tüketilmelidir. Bağırsak kolik ve karın ağrısı durumunda, mono diyetin yaratıcıları antispazmodik ilaçlar almayı önerir. Ancak ağrı sendromunun sağlık sorunlarından kaynaklanmaması önemlidir. Bu nedenle, kursa başlamadan önce tıbbi muayeneden geçmeli ve bir doktora danışmalısınız.

Karpuz diyeti için diğer seçenekler

Mono diyetlere ek olarak, karpuzu diyete, yani diğer diyet rejimlerinin bir parçası olarak dahil etmek için başka seçenekler de vardır.

kavun diyeti

karpuz ve kavun diyetindeki kız

Yararlı özellikleri açısından, kavun posası karpuz küspesine benzer, bu nedenle bu meyveler birbirleriyle iyi gider ve mono diyete biraz çeşitlilik getirir. Buna karşılık, kavun karpuzdan daha iyi doyurur, ancak aynı zamanda daha yüksek şeker içeriği nedeniyle daha yüksek kalori içeriğine sahiptir.

Bu modda kavun sadece bir atıştırma sırasında kullanılır, diyet yaparken karpuz kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerine ek olarak dahildir. Sadece bir günde bir kilogramdan fazla meyve tüketilmemesi tavsiye edilir.

Ayrıca, diyet şunları içermelidir:

 • Yağsız tavuk veya hindi (çoğunlukla göğüs);
 • Balık;
 • Sığır eti;
 • Az yağlı süt ürünleri;
 • Hububat;
 • Sebze salataları.

Daha fazla sıvı tüketilmesi ve uygun fiziksel aktivite kullanılması önerilir. Kurs süresi 10 gündür.

karpuz ve salatalık

Bu durumda diyet, mono diyet sistemine benzer. Herhangi bir miktarda salatalık (100 gramda yaklaşık 10-15 kilokalori kalori içeriği) ve karpuz tüketilmesine izin verilir. Ayrıca öğle yemeğinde 100 gram haşlanmış tavuk eti tüketilmektedir. Kursun süresi 3 gündür, beklenen kilo kaybı 2-3 kilogramdır.

karpuz proteini

Bu diyetin etkinliği ve verimliliği, aslında yalnızca "kurutma" da dahil olmak üzere çeşitli kurslarda yoğun kilo verme aşamalarında kullanılan gıda ürünlerini içermesinden kaynaklanmaktadır. Diyet sırasında aşağıdakilere izin verilir:

 • Az yağlı süt ürünleri;
 • Az yağlı et ve balık;
 • peynirler ve yoğurtlar;
 • Yumurta beyazı.

Tüm bu ürünler, tatlı için meyve bölümleri ile tamamlanmaktadır. Diüretik etki, kasları korurken hızlı kilo kaybı ve karpuz aracılı dışkı düzenlemesi beklenir. Kurs süresi 7 ila 10 gündür.

karpuz-karabuğday

Kendi başına karabuğday da değerli bir diyet ürünüdür, bu nedenle kilo kaybı için birçok diyetin diyetinde aktif olarak kullanılır. Karpuz ile birlikte karabuğday lapası harika sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Diyet rasyonu aşağıdaki kurallara göre derlenir:

 1. Kahvaltı ve öğle yemeği için, az miktarda karabuğday lapası, katkı maddesi olmadan tüketmeniz gerekir;
 2. Öğle yemeğinden sonra sadece sebze salataları ve küçük bir parça diyet eti (en fazla 100 gram) yemesine izin verilir;
 3. Akşam yemeği, otuz kilogram ağırlık başına bir kilogram meyve oranında sadece karpuz hamurundan oluşmalıdır.

Böyle bir kursun süresi bir haftadan fazla değildir. Bu süre zarfında dört kilograma kadar kaybetmek mümkün olacak.

Maksimum kurs süresi

Bir karpuz üzerinde kilo vermenin mümkün olup olmadığı ve kursun sağlık için ne kadar süre güvenli olacağı ile ilgili soruların cevapları, seçilen kilo verme programına bağlıdır. En iyi sonuçlar mono diyetlerle elde edilebilir. Ancak beş günden fazla takip edilmeleri yasaktır. Bunun nedeni yüksek hazımsızlık riskleri, yan etkiler ve mineral ve vitamin eksiklikleridir.

karpuz, karpuz diyetinin ana yemeğidir.

Daha dengeli diyetler iki ila üç hafta kadar sürebilir. Bu dönemde sindirimi iyileştirmek ve yeni beslenme alışkanlıkları edinmek mümkündür. Bu rejimde diyet, doğru beslenme ilkelerine göre hazırlanacaksa, diyet sürekli olarak alınabilir.

Düşük kalorili bir diyetten "çıkış" sorunsuz yapılmalıdır. Bunu yapmak için günlük kalori içeriğinin kademeli olarak günden güne arttırılması önerilir. "Çıkış" süresinin kilo verme kursu süresiyle çakışması daha iyidir. Kiloyu korumak için, sağlıksız yüksek karbonhidratlı ve yağlı yiyecekleri diyetten çıkarmanız ve küçük porsiyonlarda yemeniz önerilir.

Herhangi bir diyet kursuna girmeden önce ve tamamlandıktan sonra, bir doktor tarafından muayene edilmesi ve hemoglobinde bir azalma için kan testleri yapılması gerekir.

Karpuz diyeti için kontrendikasyonlar

Karpuz posası son derece sağlıklıdır. Ancak şeker hastalığı olan hastalarda kullanımı önerilmemektedir. Bu sınırlama, üründeki çok miktarda şekerden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, daha sonraki bir tarihte hamile kadınların ve ayrıca laktaz eksikliğinden muzdarip kişilerin diyetine meyve verilmesi önerilmez.

Kalıcı ödem ve çocukluğun sistematik tezahürü de karpuz diyeti için kontrendikasyonlardır.

Yan etkiler ve dezavantajlar

Bir yandan karpuzun düşük kalorili içeriği, kilo verenlerin hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlar. Ancak kilo vermek için yanlış bir yaklaşımla sağlık sorunları ve vücutta besin eksikliği yaşanması olasıdır. Ek olarak, bu diyetlerden herhangi biri şunlara neden olabilir:

bir kızda zayıflık ve ilgisizlik, karpuz diyetinin bir yan etkisi
 • Zayıflık ve ilgisizlik;
 • Baş dönmesi ve migren;
 • kırılgan saçlar ve tırnaklar;
 • Mide bulantısı;
 • Gaz ve artan gaz üretimi;
 • İshal;
 • Artan şişme (özellikle diyet sırasında tuz tüketirken);
 • Bağırsak kolik ve karın ağrısı (genellikle bağırsak hareketlerinden sonra düzelir).

Nadir durumlarda, kronik hastalıkların alevlenmesi mümkündür.

3 günlük bir karpuz diyeti en güvenli olarak kabul edilir, çünkü belirli bir süre boyunca vücut için geri dönüşü olmayan sonuçlar oluşmaz.

Sonuç

Karpuz diyetlerine bağlı kilo kaybı, iştahı azaltarak, vücuttan fazla sıvı çıkışını iyileştirerek, sindirimi ve kalori eksikliğini normalleştirerek elde edilir. Bununla birlikte, meyvelerin tüm faydalarına rağmen, onları uzun süre diyete dahil etmek kesinlikle önerilmez. Tüm mono diyetler gibi karpuz da vücutta vitamin eksikliğine veya mineral, protein ve yağ eksikliğine neden olabilir. Ayrıca kursu tamamladıktan sonra, kazanılan vücut ağırlığını korumak için gerekli tüm önlemleri almak önemlidir. Aksi takdirde, kaybedilen kilogramlar tekrar toplanacak ve ağırlığı daha da artırabilecek güçlü bir iştah ortaya çıkacaktır.