Kronik gastrit için diyet

Bir diyet hazırlarken mide suyunun asitliği hesaba katılır (gastritin hipo veya hiperasit varyantı). En katı diyet, bir alevlenme sırasında reçete edilir. Hastanın sağlığı iyileştikçe diyet yavaş yavaş genişler.

gastrit için diyet

Tüm terapötik diyetlerin açıklamaları, kaynatma, sufle, puding vb. Gibi pek çok hoş olmayan ve çekici sözcüklerle doludur. Böyle bir listeye baktığınızda, genellikle yemek yemek istemezsiniz! Ancak izin verilen ürünlerden tüm aile için gerçekten lezzetli ve sağlıklı yemekler hazırlayabilirsiniz. Örneğin, pahalı Fransız restoranlarının menüsünde, yiyeceklerin çoğu buharda pişirilecek. Açıktır ki, garsondan bir parça lezzetli balık almış olsanız, bundan tiksinti duymayacaksınız. Sadece lezzetli ve sağlıklı tarifler aramak için biraz zaman harcamanız ve bunları günlük diyetinize dahil etmeniz gerekiyor. Dengeli beslenme, sadece altta yatan hastalığın tedavisine değil, aynı zamanda kilo kaybına ve vücudun detoksifikasyonuna da yol açar.

Unutmayın, gastritli bir hasta, ev halkının kızarmış patatesleri ızgara tavuk, salata ve birayla birlikte tüketmekten ne kadar mutlu olduğunu görünce rahatsız ve üzgündür.

Gastritin alevlenmesi sırasında diyet

Böyle bir diyetin amacı, gastrointestinal sistemin korunmasını maksimize etmek (mekanik, kimyasal ve termal), enflamasyonu azaltmak ve mukoza zarının iyileşmesini iyileştirmektir.

Bu, karbonhidratlar ve kısmen proteinler ve yağlar nedeniyle düşük enerji değerine sahip bir diyettir. Yiyecekler püre halinde pişirilir, suda kaynatılır veya buharda pişirilir, sıvı ve lapa halinde verilir. Çok soğuk ve sıcak yemekler hariçtir. Diyet: Küçük porsiyonlarda günde 6 defa.

Hastalığın 1. gününde yemekten kaçınmak gerekir, günde 2 litreye kadar içilmesine izin verilir (kuşburnu suyu, limonlu tatlı çay). 2. günde sıvı yiyecek, jöle, jöle, etli sufle atayın. 3. günde beyaz kraker, buharda pirzola, köfte, az yağlı et suyu, patates püresi veya havuç, kompostoya izin verilir. Dahası, diyet kademeli olarak genişletilir.

Dışlanmalıdır:

 • kahve, kakao, çikolata, gazlı içecekler, soslar, baharatlar;
 • meyveler dahil çiğ sebzeler ve meyveler;
 • özellikle tereyağlı hamurdan taze ekmek ve un ürünleri;
 • fermente sütlü içecekler, peynir, ekşi krema, süzme peynir.

Onaylı ürünlerin listesi:

 • yağsız sığır eti, dana eti, tavşan, tavuk, hindi, yağsız balık (ezilmiş veya buharda pişirilmiş sufle);
 • taze yapılmış püre haline getirilmiş süzme peynirden süt, krema, buharlı sufle;
 • yumuşak haşlanmış yumurta veya buharlı omlet;
 • irmik, karabuğday püresi, yulaf ezmesi ve pirinçten süt veya krema ilavesiyle yapılan sıvı yulaf lapası;
 • süt veya krema ile zayıf çay, taze meyve ve çilek suları, su ve şekerle seyreltilmiş kuşburnu suyu;
 • Hazır yemeklere tereyağı ve rafine bitkisel yağlar eklenir.

Remisyonda diyet

Diyet midenin asitliğine göre farklılık gösterir.

Asitliği yüksek olan en yaygın seçenek buysa, asit üretimini uyaran yiyecekler hariç olmak üzere belirli saatlerde düzenli fraksiyonel (günde 4-5 kez) öğünlere ihtiyacınız vardır. Bu tür ürünler, örneğin, zengin et, balık ve mantar sularıdır. Fazla asidi nötralize eden yağsız veya sütlü çorbalarla değiştirilmelidirler.

Alkol, sert kahve ve çayın da sokogonik bir etkisi vardır. Ancak tatlı meyve suları, karbonatsız bikarbonatlı maden suları, kakao ve her türlü jöle hastalığın semptomlarını çok iyi "söndürür". Ek olarak, mide mukozasını tahriş eden ürünlerden vazgeçmeniz gerekecek - baharatlı, tütsülenmiş, salamura ve kızartılmış her şeyden, yağlı etler, kümes hayvanları, ördek, kaz, konserve et hariçtir. Sebzelerden beyaz lahana, şalgam, turp, kuzukulağı, soğanı reddetmek gerekir; tuzlanmış, salamura ve salamura sebzeler hariçtir.

Onaylı ürünlerin listesi:

 • dünün fırınlama veya kurutulmuş unun en yüksek dereceli unundan yapılan buğday ekmeği; çavdar ekmeği, hamur işi ve milföy hamurundan kaçınmalısınız;
 • dana eti, genç yağsız kuzu eti, kenarlı domuz eti, tavuk, hindi, haşlanmış dil, doktor sosisi;
 • genellikle derisiz, parça halinde veya pirzola şeklinde az yağlı balık yemekleri; su veya buharda pişirilir;
 • süt, krema, asidik olmayan kefir, yoğurt, sufle şeklinde süzme peynir, tembel köfte, puding;
 • irmik, karabuğday, pirinçten yapılmış yulaf lapası, suda kaynatılmış, süt, yarı viskoz, püre haline getirilmiş;
 • sufle, patates püresi, buharda pişirilmiş puding şeklinde suda veya buharda haşlanmış patates, havuç, pancar, karnabahar;
 • meyve püresi, jöle, jöle, kompostolar, bal;
 • süt, krema, meyve ve meyvelerden tatlı meyve suları ile zayıf çay.

Düşük asitli kronik gastritte, baharatlı, tütsülenmiş ve baharatlı yiyecekler, zaten bildiğimiz gibi, asitliği artırmanın yanı sıra mide mukozasını tahriş eden diyetten çıkarılmalıdır. Ancak asit oluşumunu teşvik eden et ve balık et suyu günlük diyete dahil edilmelidir. Midede uzun süre sindirilen yiyecekleri ve yemekleri ondan dışlamak gerekir. Bunlara hamur işleri, krepler, kızarmış turtalar, pilav ve çavdar ekmeği dahildir.